• نقشه قشم

  نقشه قشمنقشه قشمنقشه قشمنقشه قشم
 • قشم میراث خلیج فارس

   آشنایی با میراث تاریخی ومعنوی :

  جزیره قشم نقش محوری در سواحل شمالی وجنوبی خلیج فارس از لحاظ مبادلات فرهنگی در             

  دوره های متعددتاریخی داشته است. تمامی مدارک باستان شناسی درسواحل وجزایرخلیج فارس و 

  سرزمین های همجواردر آفریقا،شبه جزیره هند وشرق دورنشان از دیرینگی ارتباط ایرانیان باستان با 

  دریای پارس دارند.آثار تاریخی مهمی در قسمتهای ساحلی ودشت های میانی کوهی وکوه های کم

  ارتفاع جزیره قشم شناسی شده که در اینجا می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  آنچه روشن است قشماز دوران پارینه سنگی تا کنون مورد سکونت بشر قرار گرفته است.

   

   قشم ،قدیمی ترین سکونتگاه بشر در جزایر خلیج فارس:

   

  مطالعات رسوبات کهن در قسمت های مختلف خلیج فارس نشان داد که جزیره قشم در فاصله زمانی

  درحدود 2 میلیون تا 10 هزارسال پیش به صورت سرزمینی خشک وپیوسته با سرزمین اصلی بوده

  است.در واقع در حدود کمتراز 10 هزارسال پیش سرزمین قشم با بالا آمدن سطح دریای خلیج فارس

  به جزیره تبدیل شد.دربرسی های باستان شناسی دست ابزارهای سنگی بشر اولیه مربوط به اواخر

  دوران پارینه سنگی قدیم ومیانی (فاصله زمانی بیش از 100 هزارسال پیش) ازمنطقه بام قشم در

  محدوده ژئوپارک جهانی قشم شناسایی شد. این دست  ابزارهای سنگی شامل سنگ مادر

  -ساطور،خراشنده های یک سویه،سوراخ کننده وقطعات تراشه کنگره دار که در آن دوران انسانهای

  اولیه برای شکار ،قطعه کردن گوشت حیوانات ودباغی کردن پوست استفاده می کردند.البته قدمت

  محوطه های تاریخی با انجام کاوش و آزمایشات گاهنگاری روشنمی شودواین تاریخ به صورت فرضی

  می باشد.محوطه بام قشم در منطقه ای به همین نام دارد وبرای رسیدن به آن بایستی نخست از

  روستای طبل به سوی روستای سلخ حرکت کرد.مبان این دو روستا جاده خاکی وجود دارد که پس از

  سعود ی بسیار آسان به منطقه ای دل انگیز بام قشم خواهید رسید. بخش پارینه سنگی موزه

  ژئوپارک سعی بر باز زنده سازی جنبه های زندگی بشر نخستبن در خلیج فارس شده است.


 • درباره جزیره قشم

   

   جزیره قشم

   

  جزیره پهناور قشم با مساحتي نزديك به 1500 كيلومترمربع نه تنها بزرگترين جزيره ايران بلكه از بسياري از كشورهاي مستقل جهان نيز بزرگتر است. اين جزيره همچون يك دولفين زيبا و بزرگ در تنگه استراتژيك هرمز واقع شده است و فاصله آبي شهر قشم از بندرعباس 22 كيلومتر ونزديكترين فاصله آبي جزيره قشم با سرزمين ما در 1/8 كيلومتر در حد فاصل بندر لافت و روستاي پل از توابع بندر خمير است.

   

  سكنه جزيره مردماني متدين، ميهمان نواز، زحمتكش و پايبند به آداب و رسوم سنتي زيباي خود هستند. لباس سنتي زنان و مردان، موسيقي بومي، صنايع دستي و گويش محلي از جلوه هاي فرهنگي ويژه اين جزيره مرزي است. گزينش نامهايي چون ديرستان ،رمكان، درگهان، سوزا، رمچاه، دولاب، كاني و... براي شهرها و روستاها همه يادآورعلاقه و توجه عميق مردم اين بخش از كشورمان به فرهنگ و تمدن ديرپاي ايران زمين است. مردم جزيره قشم همه مسلمانند.

   

  آداب و رسوم

  آداب و رسوم سنتي و اعتقادي مردم قشم برخاسته از تاريخي پرفراز و نشيب و سراسر حادثه، مبارزه و پايداري آنهاست. جلوه هايي از اصالت قشمي ها را مي توان در آيين هاي زيباي عروسي، عبادت وعزاداري، موسيقي بومي، معماري ويژه با بهره گيري از بادگيرها، صنايع دستي، پوشاك زنان و مردان و بسياري از رفتارهاي سنتي اين مردم مشاهده كرد.

   

  ديدني هاي جزيره قشم

  كوههاي قشم، در جزيره قشم كوههاي كم ارتفاع فراوان است. سطح اين كوهها را لايه هاي مرجاني، اسفنجي و دوكفه اي پوشانده كه خود موجب حفاظت خاكهاي نرم شني است و مارن زيرسطح مرجاني شده است.

   

  جنگل دريايي حرا

    اكوسيستم جنگلهاي حرا، درختاني است كه در آب دريا رشد مي كنند و اكوسيستم پربازدهي را مي سازند. در اين جنگلها دو گونه حرا و چندل وجود دارد. بسياري از گونه هاي آبزي و حيات وحش وابستگي مستقيم و غير مستقيم به حرا دارند و اين جنگلها در پيرامون خود محيط مناسبي را براي رشد و پرورش ماهيان فراهم مي كنند. اكوسيستم دريايي حرا به دليل استفاده انسان و سوخت و تغذيه و دام، بسيار حائز اهميت است. آب در طول شبانه روز 2 بار عقب نشيني مي كند و 2 بار پيشروي، اين عمل مداوم شرايط زيستي ويژه اي به اين جنگل دريايي مي بخشد.

   

   جوامع جنگلي مانگرو ( حرا) در طول ميلينها سال موفق شده اند تا سازگاري اعجاب انگيزي با آب شور دريا و سواحل جزر و مدي پيدا كنند. اصولا اين گياهان قادر نيستند دماي كمتراز 5 درجه سانتي گراد را تحمل كنند. ضمن اينكه شوري بين 20 تا 32 در هزار براي رشد آنها مناسب است. مانگرو يكي از مقاومترين گونه ها محسوب مي شود كه با حداقل نيازهاي خاص گياهان مانگرو، در سواحل و امتداد كوهها توسعه مي يابد. يكي از ويژگي هاي درختچه حرا، ريشه آن است. ريشه هاي اصلي حرا كوتاه و كم عمق اند و از آنها ريشه هاي فرعي و باريك و عمودي اسفنجي به سمت بالا منشعب شده و بطور متوسط تا 30 سانتي متر از سطح زمين بالاتر مي روند. اين ريشه هاي هوايي بتدريج دور درخت را پوشش مي دهند و تبديل به يك شبكه مي شوند و به اين ترتيب امكان زيستگاه در چنين محيط باتلاقي فراهم مي كنند. اين ريشه ها از شوري اطراف نيز مي كاهند تا امكان تغذيه گياه از آب بسيار شور دريا ميسر شود. جنگلهاي دريايي حرا در شبانه روز دو بار در آب دريا آبتني مي كنند. هنگام مد ماهيان زيادي به طرف جنگل حركت مي كنند و صيادان محلي نيز به خوبي اين را مي دانند.

   

  درخت انجير معابد: از رستني هاي شگفت انگيز مناطق حاره بويژه جزاير خليج فارس درخت هميشه  سبز لور معروف به انجير معابداست كه تاجي بسيار بزرگ با ريشه هاي هوايي متعدد دارد و ميوه رسيده نارنجي رنگ آن مطبوع و خوراكي است.

  يكي از زيباترين اين درختان در روستاي تم سنيتي منطقه توريان قرار دارد و در نزديكي آن بقعه اي ديدني با طرح معماري كهن با نام زيارت پيرواقع است.

   

   غارنمك: بخشي از كوههاي جزيره قشم به دليل انباشتگي و رسوب نمك موجوددر آب دريا در گسل هاي عميق تبديل به كوهها و غارهاي نمكي شده اند. كوه نمكدان درجنوب غربي جزيره با ديگر معادن و غارهاي نمكي جزيره از يك جنس هستند. قنديلها وبلورهاي نمك در داخل غارهاي بزرگ و جريان آب نمك آلوده در بيرون غار منظره دلپذيري به غارها و كوههاي نمكي جزيره قشم بخشيده اند.

   

   غارهاي خوربس: به فاصله 11كيلومتري از شهر قشم (در جاده مجاور ساحل جنوبي) غارهاي خوربس برسينه كوهي مشرف به دريا و دشتي ميان كاسه قرار گرفته است خوربس از غارهاي دريايي است كه براثر گرداب وتخليه ماسه ها از حفره سنگها به وجود آمده است. عمر غار بسيار طولاني است اما دردوره هاي پيش از اسلام با افزودن به وسعت غار و بخشهاي تالار و دهليزهاي انشعابي به احتمال زياد از آن براي پناهگاه كودكان، زنان و سالخوردگان به هنگام يورش دشمن استفاده مي شده است.

   

  مجموعه تاريخي فرهنگي لافت: در بندر تاريخي لافت و در كنارقلعه نادري حلقه هاي چاه آب فراواني به چشم مي خورد كه مردم اين منطقه با زحمت زياد در دل سنگهاي شيستي كفه انتهاي محوطه حفر كرده اند. تل مشرف براين چاهها با سطح سنگي مرجاني آب باران را به گودال محل چاهها هدايت مي كند و چون كفه چاهها به لايهه اي گچي ختم شده است آب براي مدتي طولاني نسبتا سالم و خنك در آن باقي مي ماند. ميگويند تعداد اين چاهها به تعداد ايام سال كبيسه 366 حلقه بوده و مردم در هر روز ازسال دهانه يكي از آنها را باز و از آن استفاده مي كردند. گذشته ازچاههاي آن يك آب انبار سنتي بزرگ، مسجد هاي زيبا، خانه هاي قديمي، درخت نياز (معروف به خواجه كريم) و بازمانده قلعه نادري همچنين بافت قديمي لافت با انبوه بادگيرها وكارگاههاي لنج سازي از جمله جاذبه هاي لافت است.

   

   آبگيرها: از سدهاي ديدني وتاريخي قشم يكي سد پي پشت است. تاسيسات تقسيم آب اين سد حداقل از دوره ساساني است وديگر آبگير ديدني جزيره قشم سدگوران است.

  كارشناسان ميراث فرهنگي تاكيد دارند كه پي اوليه سد از دوره هخامنشي و قسمت بالا و تاج آن از دوره ساساني است. از جمله آبگيرها و سدهاي مهم قشم مي توان سدهاي خالصي،سيماب،توريان و سلماب را نام برد

   

  قلعه پرتغالي ها: در سال 1507 ميلادي آلبوكرك درياسالارپرتغالي جزاير دهانه خليج فارس را تصرف كرده و از اين طريق بر راه بازرگاني دريايي بين هند و اروپا تسلط يافت، چيرگي پرتغاليها براين آبراه مهم دريايي 110 سال طول كشيد. در اين مدت آنها به ساختن دژها و استحكاماتي پرداختند كه از آن جمله دژهاي هرمز،قشم ولارك است.

  قلعه قشم با مساحتي بيش از 2 هزارمتر مربع از سنگهاي آهكي و گچي با ملاط ساروج محلي ساخته شده و طي يك قرن چندين باراستحكام بخشي يافته است. اين دژ راست گوشه است. چهاربرج در چهارگوشه و بازوهايي بلند دارد كه توپ و منجنيق ها برروي پهناي آن مستقر مي شده اند قلعه قشم كاربردي چون يك انبار بزرگ يا جاي نگهداري مهمات و سلاح داشته كه در مواقع اضطراري به ديگردژها كمك مي رسانده است.

  سرانجام در سال 1623 ميلادي اين قلعه و ديگر پايگاههادر دهانه خليج فارس را يكي از سرداران صفوي متصرف شد و ايرانيان تا امروز بر اين پرارزش ترين آبراهه دنيا چيره هستند.

   

   دره ستاره ها: در غرب روستاي بركه خلف دره ستاره ها با تنديس ها و بريدگي هاي شگفت انگيز طبيعي كه براثر عوامل فرسايش به مرور زمان به وجود آمده توجه هربيننده اي را به خود جلب مي كند. مردم اين منطقه براين باورند كه در گذشته هاي دورستاره اي از آسمان در اين نقطه فرود آمده و موجب شكل يافتن اين دره شده است.

   

   دره اعجاب انگيز چاهكوه: چاهكوه دره اي با احجام و تنديس هاي بي نظير و پوشيده از صدها حفره و كاسه و طاقچه بر بدنه عمومي آن با جوي هاي سنگي وچاههاي آب كه از يورش باد، بارش بارانهاي تند و تابش آفتاب داغ پديد آمده است.

  اين دره در 100 كيلومتري شهر قشم و در كنار روستاي چاهوي شرقي قرار دارد.

   

   قبرستان انگليسي ها: اين قبرستان باقي مانده محل زندگي شماري از انگليسي ها درزمان فتحعلي شاه است از اين مكان كه در 35 كيلومتري شهر قشم در بندر با سعيد قراردارد و تنها قبر شماري از ماموران دولت انگليس، دكل ديدباني و قلعه كوچك ساحلي باقيمانده است.

   

  مساجد: در قشم از سالهاي اوليه هجري قمري مسجدهايي موجود است كه قديمي ترين آن مسجدشيخ برخ در روستاي کوشه است كه يك بار براثر زلزله ويران شده اما در اواخر قرن سوم آن را بازسازي كرده اند. در كنار مسجدشيخ برخ زيارت شيخ برخ با گنبد ويژه هشت گوشه قراردارد. سنگ گورهاي بسيار كهن در گورستان كنارشيخ برخ وجود دارد. از ديگر مسجدهاي قشم مي توان مسجد هلر ، رمچاه و لافت را نام برد.

  شاه شهيد: بقعه شاه شهيد از بقاع متبركه است كه بازسازيشده و

  کلات کشتاران(koshtaran): 

  شهرتاریخی کولغان(Kolaghan)

 • مسئول هماهنگی

                                               برای هماهنگی تمام برنامه ها

                                               طبیعت گردی

                                            تفریحات دریایی

                                                  عکاسی

                               کمپ وگشت بازدید از جزایر اطراف

                               باشماره های زیر تماس بگیرید:

                                         مسئول هماهنگی

                                              احمد رحیمی

                                            09172063365  

                                            09171683365

                                            07635240025         

                                                                فکس:07635243367